مردان آتش

برای نگهداری از میراث ملموس چه اقداماتی انجام می‌شود؟/ دستیابی به صندوق میراث جهانی با ثبت اورامانات - مردان آتش

به گزارش مردان آتش؛ اورامانات نام منطقه‌ای در غرب استان کردستان است که در بخش‌هایی از استان کرمانشاه نیز ادامه دارد. «اورامان تخت» یکی از روستاهای فرهنگی، تاریخی این منطقه است که از قدیم به خاطر مرکزیت و بزرگی از اهمیت خاصی برخوردر بوده و به همین خاطر از “تخت” در اسم این روستا استفاده می‌کنند. روستای اورامان تخت کردستان در دل کوه‌های سر به فلک کشیده رشته کوه‌های زاگرس با بافت تاریخی و آداب و رسوم خاص از میراث ملموس فرهنگی تاریخی ایران است.

پویا طالب‌نیا، مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان درباره ثبت جهانی و تاثیرات آن به خبرنگار مردان آتش گفت: جهانی شدن در هر زمینه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار است.

او افزود: اولویت این مسئله در خصوص میراث فرهنگی چندین برابر است زیرا علاوه‌بر جنبه‌های اقتصادی‌تر و فرهنگی در حفظ و نگهداری آن اثر و معرفی‌اش تاثیر مستقیم دارد.

برای نگهداری از میراث ملموس چه اقداماتی انجام می‌شود؟

طالب‌نیا ادامه داد: ایرانیان، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین اقوام دارای تمدن جهان، دارای میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس بسیاری هستند؛ مسئله‌ای که هنوز به آن می‌بالند اما موضوع مهم این است که برای حفظ آنها چه تلاشی می‌شود.

او تاکید کرد: نزدیک به ۴۵ سال است که سازوکارها در جهان برای حفظ این آثار شکل گرفته است. این مزایا را به‌طور کلی می‌توان در قالب ارتقا و بهبود هشت گروه با عناوین مشارکت علمی و عملی، سرمایه‌های اجتماعی، افتخار ملی، کمک‌های مالی و وام‌های مشخصه، حفاظت از آثار، آموزش، باز زنده‌سازی و اصلاح شرایط موجود و گردشگری دسته‌بندی کرد. در این راستا آگاهی‌رسانی و اطلاع‌رسانی به جامعه جهانی موجب افزایش فعالیت گردشگری، جذب منابع مالی و رونق اقتصاد محلی و عامه مردم می‌شود.

مردان آتشمه‌ریزی‌های جهانی مورد توجه قرار بگیرد

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: یکی از مزایای مهم پذیرش کنوانسیون، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه، دستیابی به صندوق میراث جهانی است. به منظور شناسایی، حفاظت و معرفی محوطه‌های میراث جهانی، سالانه اعتباری در اختیار کشورهای عضو قرار می‌گیرد.

او تاکید کرد: بنابراین اضافه کردن آثار تاریخی به فهرست جهانی میراث فرهنگی باید یک هدف مهم در مردان آتشمه‌ریزی‌های آتی باشد.

طالب‌نیا ادامه داد: یونسکو نام عهدنامه‌ای بین‌المللی است که در تاریخ ۱۶ نوامبر ۱۹۷۲ میلادی به‌تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید. موضوع آن حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص‌شان است.

ثبت جهانی اورامان چه مزایایی دارد؟

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان گفت: آگاهی‌رسانی و اطلاع‌رسانی به جامعه جهانی موجب افزایش فعالیت گردشگری در این منطقه  خاص، جذب منابع مالی و رونق اقتصاد محلی و عامه مردم می‌شود.

دستیابی به صندوق میراث جهانی

به گفته او یکی از مزایای مهم پذیرش این کنوانسیون و ثبت منظر فرهنگی هورامان در فهرست آثار جهانی، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه، دستیابی به صندوق میراث جهانی است.

 طالب نیا با بیان اینکه اثری که در فهرست جهانی ثبت می‌شود  به ویترینی جهانی با تماشاگرانی از سراسر دنیا نیز راه یافته است، تاکید کرد: بنابراین یکی از مهمترین اتفاقات ممکن در مورد چنین اثری این است که به همه جهان معرفی می‌شود و تاثیر مهمی در جذب گردشگر برای کشور دارد که صاحب اصلی آن اثر است.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی اورامان درباره مزایای ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان اورامانات گفت: یکی از مزایای مهم پذیرش این کنوانسیون و ثبت منظر فرهنگی هورامان در فهرست آثار جهانی، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه، دستیابی به صندوق میراث جهانی است.

 او افزود: هورامان به واسطه ارزش‌های فراوان ملموس و ناملموس و همچنین قرابت فرهنگی با کشور عراق اثری منحصر به فرد است که قابلیت ثبت جهانی به صورت فرا مرزی و مشترکا با کشور مذکور را دارد. به این منظور باید معرفی کاملی از منطقه با مدیریت بهینه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گیرد.

بازدید : - بار دسته بندی : میراث فرهنگی و گردشگری تاريخ : 20 آگوست 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها