مردان آتش

کرونا آسان‌تر از فلج اطفال ریشه کن می‌شود - مردان آتش

به گزارش مردان آتش؛ محققان دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند می گویند: واکسن، اقدامات بهداشت عمومی مانند ماسک صورت و فاصله گذاری اجتماعی و انگیزه بی سابقه جهانی برای مهار کووید-۱۹، می تواند این امکان را ایجاد کند.

آنها افزودند: حذف ویروس کرونا sسخت تر از رهایی از آبله است. عواملی از جمله تردید در زدن واکسن و بروز جهش هایی که می تواند ویروس را بیشتر عفونی یا در برابر واکسن مقاوم سازد، می تواند مانعی در این خصوص ایجاد شود.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی Our World in Data، داده ها نشان می دهد ۳۰ درصد مردم جهان در حال حاضر یک دوز واکسن دریافت کرده اند و ۱۵.۵ درصد نیز کاملاً واکسینه شده اند.

اما فقط ۱.۱ درصد از مردم کشورهای کم درآمد یک دوز واحد دریافت کرده اند.

با این حال دیگر متخصصان برجسته تاکید دارند که این ویروس در بین نسل ها می چرخد و در نهایت به یک بیماری شبیه سرماخوردگی تبدیل می شود.

فلج اطفال قبلاً در سراسر جهان شایع بود، اما اواسط دهه ۱۹۵۰ هنگامی که واکسیناسیون های معمول انجام شد، موارد بروز این بیماری به طور چشمگیری کاهش یافت. از سال ۱۹۸۰ موردی از فلج اطفال در انگلیس مشاهده نشده است.

دو گونه این ویروس که در ابتلا به فلج اطفال دست دارند، ریشه کن شده اند. تنها مورد دیگری که وجود دارد در دو کشور مشاهده شده است.

در مقاله ای که در مجله BMJ Gobal Health منتشر شد، متخصصان ۱۷ عامل را که در ریشه کنی آبله موثر بوده یا برای رهایی از بیماری کووید و فلج اطفال موثر بودند، در نظر گرفتند. این موارد شامل اثر واکسن، میزان انتقال هر ویروس و نگرانی مردم و دولت ها در مورد این بیماری است.

کارشناسان به این عوامل از صفر تا سه امتیاز دادند. امتیاز بالاتر به این معنی است که این عامل به احتمال زیاد به ریشه کنی کمک می کند. میانگین نمره برای کووید ۱.۶ بود، در حالی که آبله نمره ۲.۷ دریافت کرد و نمره فلج اطفال نیز ۱.۵ محاسبه شد.

دانشمندان می گویند عوامل موثر در از بین بردن ویروس کرونا شامل پیامدهای عظیم بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی همه گیری و علاقه بی سابقه جهانی به کنترل بیماری است.

آنها متوجه شدند اقدامات بهداشت عمومی – از جمله کنترل مرزها، فاصله گذاری اجتماعی، شستن دست ها، تهویه ، ماسک صورت و ردیابی تماس – می تواند تکمیل کننده تزریق واکسن هایی باشد که امید می رود به حذف ویروس کمک کنند.

در همین حال، عواملی که رهایی از کووید را دشوارتر می کند، شامل تردید در تزریق واکسن و انواع آن است که می تواند ویروس را بیشتر عفونی کرده یا در برابر واکسن مقاوم سازد.

هزینه دار کردن تزریق واکسن و «ناسیونالیسم واکسن» به این معنی که کشورهایی نسبت به سایر کشورها دوزهای بیشتری دریافت می کنند، از دیگر چالش هایی است که در این زمینه با آن روبرو هستیم.

محققان می گویند: خطر ابتلا و انتقال ویروس کرونا به حیوانات دیگر نیز وجود دارد،  اما به نظر می رسد در صورت ابتلای حیوانات خانگی به این ویروس، انسان ها دوباره آلوده نمی شوند. کارشناسان می گویند یافته های آنها نشان می دهد کارهای بیشتری برای نابودی ویروس باید  انجام شود.

کارشناسان می گویند یافته های آنها نشان می دهد برای تعیین اینکه آیا جهان ریشه کنی ویروس کرونا را هدف قرار داده است یا خیر باید اقدامات بیشتری انجام شود.

آنها تاکید دارند؛ سازمان بهداشت جهانی باید این تلاش را رهبری کند، اما این هدایت همچنین می تواند توسط نهادهای ملی که با هم کار می کنند نیز انجام شود.

بازدید : - بار دسته بندی : سلامت تاريخ : 20 آگوست 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها